Kdy jet na Srí Lanku?


Prakticky kdykoliv, protože v každém ročním období můžete po ostrově cestovat, teplota se celoročně pohybuje mezi 27 – 31 st. C a záleží na jedinci, jaké počasí preferuje. Obecně lze říci, že nejvíc slunečné počasí je v době prosinec – březen, ale ani to nemusí být pravidlem. Pokud prší, strhne se prudký, teplý liják, který však netrvá příliš dlouho.


Co zabalit na cestu?


Nemusíte balit nic extra a pokud možno, co nejmíň. Na místě spoustu věcí seženete - levněji, možná méně kvalitní, ale nové a exotické a budete z toho mít radost. Dobré je mít s sebou: léky a drogerii, mezinárodní očkovací průkaz (jestli ho máte), průvodce, mapu, sluneční brýle,oblečení, přípravek proti hmyzu a běžné dovolenkové vybavení. Na Srí Lanku není nutné brát velké množství teplého oblečení. Pouze v případě, že plánujete návštěvu horských oblastí nebo třeba výstup na posvátnou Adamovu horu, je vhodné do zavazadel přibalit mikinu, pláštěnku a dlouhé kalhoty.


Doporučené očkování na Srí Lanku:


• Tetanus - to by měl mít každý standardně (myšleno každý v ČR má automaticky)
• Hepatitida (žloutenka) typ A i B
• Břišní tyfus - možno naočkovat zároveň se žloutenkou, jen je to větší zátěž pro organizmus
Léky na malárii si s sebou můžete vzít v případě, že zamýšlíte cestovat centrálními oblastmi ostrova. Je nutné však vědět, že tyto léky mohou mít vedlejší účinky, zejména pak zhoršení psychického stavu (deprese). Na letišti se Srí Lanka chlubí, že se malárie na ostrově vyskytla naposledy před několika desítky lety, takže nehrozí nebezpečí nakažení.
Srí Lanka je exotická země, která nabízí i exotickou stravu, na kterou nejsme v Evropě zvyklí. Proto je dobré s sebou přibalit léky na průjem, na nachlazení, dezinfekci, na alergii a širokospektrální antibiotika.

 

Peníze


Peníze si můžete vyměnit hned po přistání na letišti, což je nejvhodnější, nebo v jakékoliv bance, což je časově náročné, neboť bankovní úředníci vypisují k této transakci mnoho tiskopisů. V každém, i menším městě, jsou však bankomaty, kde si můžete bez problémů vybrat zdejší měnu.
Platby v obchodech a v restauracích probíhají v naprosté většině případů v hotovosti, takže stále potřebujete u sebe mít několik tisíc rupií.

 

Doprava na Srí Lanku a po ostrově samém

 

Nově od začátku roku 2012 je třeba si před příletem na Srí Lanku zřídit vízum. To je možné udělat na letišti po příletu, cena je 25 dolarů, ale může se Vám lehko stát, že budete čekat dlouhou frontu. Proto doporučujeme zřídit si vízum předem po internetu na stránkách: https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ. Tento formulář se vztahuje na měsíční vízum, které stojí 20 dolarů. Pokud si přejete zvolit vízum delší než měsíc, tak musíte vyplnit formulář vztahující se k delšímu pobytu.
 Pokud byste měli s vyřizováním víz potíže, tak to rádi uděláme za Vás. Podrobnosti se dozvíte v ikonce Služby.


V současné době se začíná na českém trhu objevovat konkurence v letenkách na Srí Lanku, a tím jsou samozřejmě tlačeny ceny dolů. Konečná cena letenky je ovlivněna předstihem, s jakým letenku kupujete a společností, se kterou letíte.

Obecně se dá říci, že se letenky pohybují od 15 000Kč do 20 000Kč se všemi poplatky.

Nabídku letenek Vám rádi připravíme. V současné chvíli spolupracujeme s několika prodejci letenek a jsme schopni Vám připravit nejvýhodnější nabídku, která bude v té době aktuální.


Doprava na Srí Lance je velkým zážitkem. Jezdí se vlevo, silniční pravidla jakoby neplatí, klakson je v permanentním používání. Není vhodné si půjčit automobil, mnohem rozumnějším řešením je pronájem auta i s řidičem. Často je tato varianta i levnější.
Po Srí Lance je možné jezdit vlakem, autobusem (je zde několik společností), taxi nebo tuk-tukami (tříkolky).
Naše společnost má sídlo v Rekawě na jihu Srí Lanky, asi 10 km východně od města Tangalle. Cesta z letiště do Rekawy je dlouhá přibližně 200 km (záleží jestli jedete vnitrozemím nebo podél pobřeží) a trvá, dle zvoleného dopravního prostředku 4 – 6 hodin. Pro návštěvníky, kteří jedou na Srí Lanku poprvé, doporučujeme jet klimatizovaným mikrobusem pro 7 lidí včetně řidiče. Tento mikrobus můžeme na přání zákazníků předem objednat. Cesta stojí kolem 3000Kč.


Jídlo a pití


Srílanská kuchyně má samozřejmě jiné zvyklosti než ta naše, a to jak formou stravování a jídlem samotným, tak i úrovní hygieny místních občerstvení. Obecně lze říci, že srílanská kuchyně je pálivé + kari. Stravovat se lze v restauracích, na ulici, v rodinách. Na ulicích běžně potkáte stánky s ovocem (banány, mango, jackfruit, papaya), které je výborné a levné.
Vodu v láhvi s sebou budete mít pořád. Je však potřeba kontrolovat, zda má láhev neotevřený plastový uzávěr, ale i zda má přes něj zavařený igelit. Mohli by vám prodat láhev znovu naplněnou místní vodou, což by nemuselo dopadnout dobře. Místní voda je jiná než evropská. Není to jen chlorizací, ale má jinou mikrofloru.
Kokosy jsou výborným zdrojem osvěžení. Žlutý ořech stojí asi 30 rupií. Po zakoupení Vám jej otevřou mačetou. Můžete pít rovnou nebo si vzít brčko, které, ke kokosu dostáváte.
Jídlo a ostatní věci si můžete koupit v různých obchodech – od tržišť a pouličních stánků až po klimatizované obchody evropského typu. Podle toho, co kupujete, si volíte i místo nákupu. Zejména potraviny proto doporučujeme kupovat v kamenných, klimatizovaných obchodech, které jsou čistější a potraviny jsou v nich lépe uskladněny. Sortiment těchto obchodů je podobný tomu, na který jsme zvyklí z domova, takže nemusíte mít strach, že byste se nenajedli.
Obecně lze říci, že obchody naleznete na každém kroku a to i v místech, kde byste to ani nečekali.
Restaurace jsou na první pohled odlišné od našich evropských restaurací. Jsou jednoduché, otevřené, neklimatizované, vybavené jednoduchým nábytkem. Toalety a tekoucí vodu na mytí rukou najdete téměř vždy, ale opět ve standardu odpovídajícímu místním poměrům.
I když místní obyvatelé jedí pravou rukou (bez příborů), vám k objednanému chodu, který je servírován na talířích, automaticky přinesou příbory. Jídlo je vždy místní, tedy srílanské, ale nápoje jsou již evropské – Coca-Cola, Sprite, pivo, balená voda....



Spojení se světem

 


Ostrov je dostatečně pokryt signálem mobilních operátorů, takže si většinou najdete místo, ze kterého můžete telefonovat. Veřejný internet se zde v posledních letech také velmi zpřístupnil. Vstřícnost srílančanů je natolik vysoká, že vám vždy rádi poradí a pomohou.

 


Vytvořte si web zdarma! Webnode